HÍREK ARCHÍVUMA
A sercegő üszők (gangraena emphysematosa) a fiatal szarvasmarhák, juhok, ritkán más kérődzők (kecske, bivaly), rendszerint egy-egy területre korlátozódó (tájkóros) gázoedemás betegsége. A kérődzőkön kívül igen ritkán egyéb állatfajokban (sertésben, nyércekben) is megállapították.
Minden vitaminnak külön szerepe és jelentősége van a sertések életében és fejlődésében.
Az egyik kulcsfontosságú vitamin kétségkívül az A vitamin. Mit kell róla tudni?
A karotinoidok növényi színanyagok, amelyek egy része az A-provitamin szerepét is betölti.
A sertés pszichésen érzékeny állat, ebből következik, hogy könnyen megijed, ami beindítja a stresszreakciót. Minden túlzás nélkül elmondható, hogy a sertést a vágást megelőző időszakban több káros hatás éri, mint előző életében együttesen.
A kocák takarmányellátásánál a legfőbb problémát a nagy takarmányigény kielégítése okozza. Ezen a téren több kedvezőtlen tényező merülhet fel.
Például a fialás alatt emésztési zavarok léphetnek fel, a mozgás hiánya, nagy teremhőmérséklet, esetleg a túlkondíció miatt.
A szoptatási időszak végén tartós elkülönítéssel biztosítjuk a még tejelő tehenek elapasztását, ezzel - a kondíció megtartásán kívül - az új vehem nevelésére fordulhat az anya által elfogyasztott takarmány táplálóértéke.
A borjak életében ez az egyik legnagyobb stressz, ezért igen körültekintően kell eljárni a választáskor.
A nátrium, a magnézium és a kálium nélkülözhetetlen elemek a sertés életében.
A magnézium a csontállomány harmadik legnagyobb építőeleme, az élősúlynak mintegy 0,05%-át teszi ki. Ennek 60%-a a csontokban, 40%-a a lágy testrészekben található.
Az ISV Feed&Consulting cég kínálatában szereplő számos termék között a Novicid HP is kiemelkedő helyet foglal el. Megfelelő használata önmagában véve meggyőző választ ad arra a kérdésre: miért fontos az állattakarmány savanyítása?
Az alábbi bizonyított tények a termék kiváló hatásáról tanúskodnak:
Napjainkban a bőtejelő teheneknél egyre gyakrabban jelentkezik különböző eredetű előgyomor-renyheség. Létfontosságú a telepek számára a gazdaságos termelés fenntartása érdekében ezen okok megelőzése, illetve a már kialakult panaszok kezelése.
A kocák szaporodási ciklusát megzavarhatják vagy megtörhetik anatómiai rendellenességek, klimatikus és környezeti hatások, különféle takarmánytoxikózisok, vagy fertőző betegségek. Az utóbbi időben a sertés parvovírusa mindegyiknél gyakrabban okoz szaporodási gondokat.
A nagy tejhozamú tehenek egyik leggyakoribb anyagforgalmi problémája a zsírmobilizációs betegség. Az egyoldalúan tejhasznú fajták (ilyen a holstein-fríz is) és a nagy tejtermelésre szelektált állományok tartási, méginkább takarmányozási igényeit sok üzemben nem tudták kielégíteni, ráadásul a bőtejelő tehenek egyébként is érzékenyebbek a betegség iránt.
Az intenzív termelés megnövelte a sertések és a többi haszonállat igényét a táplálóanyagok, így a mikroelemek iránt is. A takarmányozási javaslatokban a mikroelemekre vonatkozó szükségleti értékek általában az élettani minimumot jelentik, az intenzív termelés azonban ennél nagyobb igénnyel lép fel.
A malacnevelés a sertéstartás talán egyik legmeghatározóbb szakasza. Annak eredményessége nagy mértékben befolyásolja a sertéstartás egészének gazdaságosságát.
A malacok születése után a legfontosabb feladat, hogy amilyen korán csak lehet, tegyük lehetővé a szopást, és a későbbiek során se korlátozzuk annak gyakoriságát.
A vitaminok és nyomelemek számos létfontosságú szerepet töltenek be a sertések szervezetében.
Egyes elemek hiánya funkciójától függően előidézhet hiánytüneteket, termeléskiesést, stb.
Ahhoz, hogy helyesen tudjuk takarmányozni a szopósmalacokat, ismerni kell növekedésük és fejlődésük biológiai alapjait.
A növekedésnek két tényezője van: egyik az állat nagyságának és tömegének növekedése, másik pedig a fejlődés, vagyis a testrészek és szövetek arányában bekövetkező viszonylagos változás.
A tehenek takarmányozása szempontjából a laktációt három szakaszra célszerű felosztani. Az első szakasz az elléstől a 12-13. hétig tart, a második szakasz a 14. hét és a 28. hét közé tehető, a harmadik szakasz pedig az elapasztásig tart.
A helyes takarmányozás, a gazdaságos sertéstartás érdekében ismerni kell a sertések emésztésére jellegzetes élettani folyamatokat.
A huzamosabb időn keresztül tartó egyenletes táplálkozáskor az emésztőmirigyek olyan nedvet választanak el, amely mennyiséget és minőséget tekintve tipikus az éppen fogyasztott takarmányra.
A gyomor- és bélgyulladás főleg a fiatal állatok közötti, nagy veszteséget okozó, jellegzetes betegség. Az ellenálló képesség általános csökkenése esetén baktériumok, vírusok, paraziták, gombatoxinok, kémiai eredetű kórokozók stb. hatására azonban idősebb állományokban is gyakran előfordul szórványosan vagy állomány szinten.
Azokat a fertőző betegségeket, amelyekben egyaránt megbetegedhetnek az állatok és az emberek, zoonózisoknak hívjuk. Az anthraxot is ezek közé a betegségek közé soroljuk. A kórokozó a bacillus anthracis, amely oxigén jelenlétében spórává alakul.
A koca laktációja az elléstől a malacok elválasztásáig (30-70 napig) tart. A tej mennyisége a 20-23. napig folyamatosan nő, ekkor a napi tejtermelés mintegy másfélszerese az első hetinek. Ezt követően fokozatosan csökken, a 40. nap körül már csak az első napi mennyiséget, a 60. napon pedig annak csupán 3/4 részét teszi ki.
Ödémabetegség akkor léphet fel, ha a malac emésztőrendszerében bizonyos toxintermelő colibaktériumok szaporodnak túl, s a toxin (méreganyag) felszívódva károsítja a kiserek falát, melynek következtében folyadék halmozódik fel a környező szövetekben.
A kocidiózis a szopós malacok hasmenéses kórképeinek egyik leggyakoribb változata.
A malacok kokcidiózisát kizárólag az Isospora suis nevű kokcidium (belső élősködő, spórás véglény) okozza. Az Isospora-fajok erősen gazdaállat-specifikusak. A kórokozónak két fejlődési alakja van, az egyik a gazdaállatban, a másik a környezetben.
Az intenzív termelés megnövelte az állatok igényét a táplálóanyagok, így a mikroelemek iránt is. A takarmányozási javaslatokban a mikroelem szükségleti értékek általában az élettani minimumot jelentik, az intenzív termelés azonban ennél nagyobb igénnyel lép fel.
A süldőnevelést úgy kell irányítanunk, hogy az első termékenyítésre (a tenyésztésbe vételre) 7-8 hónapos korukban, 110-120 kg-os testtömeg elérésekor kerüljön sor.
Az sem jó, ha a kocasüldő erre az időre elhízik, de az sem, ha a növésben visszamarad.
A szaporítás szervezése az ivarzó tehenek kiválasztásával kezdődik. Ehhez az állatokat állásukban, vagy a fejőházban folyamatosan kell követni.
Az ivarzó egyedeket a külső jegyek, a megváltozott viselkedés alapján társaiktól jól meg tudjuk különböztetni, és a termékenyítés érdekében el tudjuk különíteni.
Minden vitaminnak külön szerepe és jelentősége van a sertések életében és fejlődésében.
Az egyik kulcsfontosságú vitamin kétségkívül az A vitamin. Mit kell róla tudni?
A ketózis a bőtejelő tehenek szénhidrát- és zsír-anyagforgalmi betegsége. Olyan állapot, amit különösen az abrak fogyasztására vonatkozó étvágy hiánya és a vérben abnormálisan magas ketonkoncentráció (pl.: aceton, hidroxibutirát) jellemez.
Az E. coli baktérium a házi emlősállatok közül a sertésben is több, különböző tünetekben, kórformában megnyilvánuló betegséget okozhat. A klinikai kép alapján ezeket az újszülött malacok hasmenése, a választott malacok hasmenése és ún. ödéma-betegsége néven illeti a szakirodalom.
A gyomor- és bélgyulladás főleg a fiatal állatok közötti, nagy veszteséget okozó, jellegzetes betegség. Az ellenálló képesség általános csökkenése esetén baktériumok, vírusok, paraziták, gombatoxinok, kémiai eredetű kórokozók stb. hatására azonban idősebb állományokban is gyakran előfordul szórványosan vagy állomány szinten.
A szarvasmarha vemhességi időtartama átlagosan 285 nap. Ettől két hetes eltérés még nem utal rendellenességre. Az ellés előkészítő szakaszában a medenceszalagok ellazulnak, a faroktő kétoldalt besüpped, a péra megduzzad és benne sűrű, vastag nyálkazsinór jelenik meg.
Sohasem késő újra megfigyelni és megtanulni, hogyan követik ösztönösen az állatok a természet törvényeit. Szervezetük felépítésében, erejük megtartásában egyes ásványi elemeknek alapvető fontosságuk van.
Egyetlen gazdasági állatfajnál sem javasolt az állatok ivóvízigényét csak nedves takarmányozással kielégíteni.
A sertések különböznek ettől? A válasz nem, egyáltalán nem. Akár folyékonyan, akár szárazon takarmányozzuk a sertéseket, mindig szükségük van külön vízvételi lehetőségre.
A vitaminok és nyomelemek számos létfontosságú szerepet töltenek be a sertések szervezetében.
Egyes elemek hiánya funkciójától függően előidézhet hiánytüneteket, termeléskiesést, stb.
A tehenek tejtermelése jelentősen növekedett az utóbbi évtizedekben, ami nagy mértékben fokozta a takarmányozás iránti igényeket.
Ez teljesen érthető, hiszen amikor pl. egy tehén 6 000 kg tejet termel a laktáció során, azzal mintegy 740 kg szárazanyagot ürít ki szervezetéből.
Az ásványianyag-ellátottságot a sertéseknél elsősorban a takarmány komponenseivel felvett ásványi elemek és azok kémiai formája határozza meg, illetve a felvétel, a felszívódó mennyiség, az értékesülés, az eloszlási folyamatok és a mobilizálható készletek befolyásolják.
A koca laktációja az elléstől a malacok elválasztásáig (30-70 napig) tart. A tej mennyisége a 20-23. napig folyamatosan nő, ekkor a napi tejtermelés mintegy másfélszerese az első hetinek.
Ezt követően fokozatosan csökken, a 40. nap körül már csak az első napi mennyiséget, a 60. napon pedig annak csupán 3/4 részét teszi ki.
Az ASP kórokozója vírusrendszertani értelemben az Asfarviridae család, Asfivirus nemzetségébe tartozó DNS vírus, amely a külső környezeti hatásokkal szemben rendkívül ellenálló.
Ahhoz, hogy helyesen tudjuk takarmányozni a szopósmalacokat, ismerni kell növekedésük és fejlődésük biológiai alapjait.
A növekedésnek két tényezője van: egyik az állat nagyságának és tömegének növekedése, második a fejlődés, vagyis a testrészek és szövetek arányában bekövetkező viszonylagos változás.
Az ún. gázödéma a talajban élő - a Clostridium sorába tartozó - baktériumok okozta, főleg sebfertőzéssel kialakuló betegség.
A fertőzés területén (elsősorban az izmokban) gázbuborékokkal áthatott, vizenyős duzzanatok alakulnak ki. A baktériumok termelte toxinok gyors elhullást okoznak.
Minden szarvasmarhatartó tapasztalta már a nagy nyári hőség termelési mutatókra gyakorolt kedvezőtlen hatását.
A szárazonállás során elszenvedett hőstressz csökkenti a megszületett borjak testtömegét és negatívan hat a következő laktációs teljesítményre is.
A szoptatási időszak végén tartós elkülönítéssel biztosítjuk a még tejelő tehenek elapasztását, ezzel - a kondíció megtartásán kívül - az új vehem nevelésére fordulhat az anya által elfogyasztott takarmány táplálóértéke.
A malacnevelés a sertéstartás talán egyik legmeghatározóbb szakasza, mivel annak eredményessége nagymértékben befolyásolja a sertéstartás egészének gazdaságosságát.
A malacok születése után a legfontosabb feladat, hogy amilyen korán csak lehet, tegyük lehetővé a szopást, és a későbbiek során se korlátozzuk annak gyakoriságát.
Addig nincs baj, amíg az állat környezetében a levegő hőmérséklete alacsonyabb, mint saját bőrének hőmérséklete, hiszen ilyenkor még működik az ún. hőáramlásos szabályozás, a test felszínén lévő melegebb levegőréteg felszáll, magával viszi a hőenergiát.
Az állattartó épületek egyik olykor lényegtelennek tartott eleme az etetőjászol és az itató, azt gondolván, hogy az állat az eléje tett táplálékot mindenképpen megeszi.
Ez a tévhit nem tartható fenn, hiszen az etető berendezés kialakítása befolyásolja a takarmányfogyasztást, a felhasználás hatékonyságát.
A malacok születésükkor sokkal fejletlenebbek, mint például a szarvasmarha borja, vagy a kecskegida. Az utóbb említett újszülöttek hosszú embrionális fejlődésük alatt befejezik sejtszámnövekedésüket, míg a malacok esetében a sejtszámnövekedés a születéshez viszonyítva később szűnik meg.
Ismeretes, hogy a sertések nemek szerinti testnagyság-különbsége is a sejtszámban fennálló eltérésre vezethető vissza és nem a sejtek nagysága közötti különbségre. A kanoknak több sejtjük van, mint a kocáknak.
A növendéküsző-nevelés első szakaszában azaz a 6-12 hónapos üszők takarmányozásában a fiatal korból adódó nagyobb energia- és fehérjekoncentráció-igény, valamint a bendő korlátozott befogadóképessége miatt az abrak etetése évszaktól függetlenül szükséges.
Egyetlen gazdasági állatfajnál sem javasolt az állatok ivóvízigényét csak nedves takarmányozással kielégíteni.
A sertések különböznek ettől? A válasz nem, egyáltalán nem. Akár folyékonyan, akár szárazon takarmányozzuk a sertéseket, mindig szükségük van külön vízvételi lehetőségre.
Az Aco Funki világhírű cég, amelynek a termékeit az ISV Feed&Consulting cég forgalmazza, még egy komoly ütőkártyával büszkélkedhet.
A DRIK-O-MAT elnevezésű malacitatóról van szó.
Az Aco Funki cég széles termékskálájának, amelyet az ISV Feed&Consulting cég forgalmazza, nagyszerű produktumai közé tartozik az FT-30 fiaztató kutrica.
Ezt a nagyszerű kutricát a norvég sertéstenyésztők prioritásai alapján tervezték.
Az ACO FUNKI világhírű cég, amelynek a termékeit az ISV Feed&Consulting cég forgalmazza, egyebek között minőségi padlórácsokat is kínál.
A legkiválóbb anyagból gyártott COMBI-FLOOR műanyagrácsok rugalmasságot és maximális higiéniát szavatolnak a fiaztatóban.
Az ACO FUNKI világhírű cég nagyszerű termékei közé tartozik a WELSAFE fiaztató kutrica is, amelyet az ISV Feed&Consulting forgalmazza Szerbiában.
Rendkívül ügyesen megtervezett térmegtakarító kutricáról van szó, amely kiváló feltételeket nyújt a koca és a malacok számára egyaránt.
Semmi kétség, hogy a sertéstenyésztés alapfeltételei a minőségi takarmány és a korszerű felszerelés.
Mindkét feltételt biztosítja az ISV Feed&Consulting cég, ugyanis mindazokat a komponenseket forgalmazza, amelyek szükségesek ahhoz, hogy az ön sertéstelepe gazdaságosan működjön és jelentős bevételt valósítson meg.
Az ACO FUNKI gazdasági társaság, amelynek a termékeit az ISV Feed&Consulting cégünk forgalmazza, számos ütőkártyával büszkélkedhet.
Az ACO FUNKI gazdasági társaság számos dolgozót foglalkoztat a dán, német, francia, spanyol, lengyel, orosz, ukrán és kínai kirendeltségeiben, ami azt is jelenti, hogy teljes mértékben ellátja felszerelésével az említett országokban működő sertéstelepeket, gazdaságokat.
A szóban forgó cég egyúttal a híres német ACO Group része, amely világszerte 4 300 dolgozót foglalkoztat.
Minden vitaminnak külön szerepe és jelentősége van a sertések életében és fejlődésében.
Az egyik kulcsfontosságú vitamin kétségkívül az A vitamin. Mit kell róla tudni?
A helyes takarmányozás, a gazdaságos sertéstartás érdekében ismerni kell a sertések emésztésére jellegzetes élettani folyamatokat.
A huzamosabb időn keresztül tartó egyenletes táplálkozáskor az emésztőmirigyek olyan nedvet választanak el, amely mennyiséget és minőséget tekintve tipikus az éppen fogyasztott takarmányra.
OregoMed Strong egy fitobiotikum, mely a bélflóra stabilizálása és a különböző eredetű hasmenéseket okozó baktériumok szaporodásának csökkentése és gátlása révén növeli a sertések súlygyarapodását, csökkenti a takarmányfogyasztást.
A malacnevelés a sertéstartás talán egyik legmeghatározóbb szakasza, mivel annak eredményessége nagymértékben befolyásolja a sertéstartás egészének gazdaságosságát.
A malacok születése után a legfontosabb feladat, hogy amilyen korán csak lehet, tegyük lehetővé a szopást, és a későbbiek során se korlátozzuk annak gyakoriságát.
Az INTERPHOS termék a rendkívül értékes tulajdonságait a termék előállítása során létrehozott speciális ioncserélő kapacitásának köszönheti. A termék magnézium-karbonátot, kalcium-nátrium-foszfátot, nátrium-kloridot, almatörkölyt , vermikulitot, szerves savakat (ecetsav, almasav, L+borkősav) tartalmaz.
Napjainkban a bőtejelő teheneknél egyre gyakrabban jelentkezik különböző eredetű előgyomor-renyheség. Létfontosságú a telepek számára a gazdaságos termelés fenntartása érdekében ezen okok megelőzése, illetve a már kialakult panaszok kezelése.
A szoptatási időszak végén tartós elkülönítéssel biztosítjuk a még tejelő tehenek elapasztását, ezzel - a kondíció megtartásán kívül - az új vehem nevelésére fordulhat az anya által elfogyasztott takarmány táplálóértéke.
Ahhoz, hogy helyesen tudjuk takarmányozni a szopósmalacokat, ismerni kell növekedésük és fejlődésük biológiai alapjait.
A növekedésnek két tényezője van: egyik az állat nagyságának és tömegének növekedése, másik pedig a fejlődés, vagyis a testrészek és szövetek arányában bekövetkező viszonylagos változás.
A gyomor- és bélgyulladás főleg a fiatal állatok közötti, nagy veszteséget okozó, jellegzetes betegség.
Az ellenálló képesség általános csökkenése esetén baktériumok, vírusok, paraziták, gombatoxinok, kémiai eredetű kórokozók stb. hatására azonban idősebb állományokban is gyakran előfordul szórványosan vagy állomány szinten.
Az E. coli baktérium a házi emlősállatok közül a sertésben is több, különböző tünetekben, kórformában megnyilvánuló betegséget okozhat. A klinikai kép alapján ezeket az újszülött malacok hasmenése, a választott malacok hasmenése és ún. ödéma-betegsége néven illeti a szakirodalom.
A csökkent elszarusodás ritkán mutatkozik: rendszerint sorvasztó betegségekhez, tartós éhezéshez társultan jelentkezik.
A rendellenes szaruképződés (parakeratózis) gyakran a bőr gyulladásához és az ödémához kapcsolódik. Sertéseknél (főleg malacoknál) cinkhiány következményeként fordul elő.
A helyes takarmányozás, a gazdaságos sertéstartás érdekében ismerni kell a sertések emésztésére jellegzetes élettani folyamatokat.
A huzamosabb időn keresztül tartó egyenletes táplálkozáskor az emésztőmirigyek olyan nedvet választanak el, amely mennyiséget és minőséget tekintve tipikus az éppen fogyasztott takarmányra.
A vitaminbevitel során a kérődzők esetében elsősorban az A-, D- és E-vitamin ellátottságát kell figyelemmel kísérni.
Az említett három zsírban oldódó vitaminból a tehenek szükséglete a következő: A-vitamin 3200-4000 NE/kg szárazanyag, D-vitamin 1000-1200 NE/kg szárazanyag, E-vitamin 15-20 NE/kg szárazanyag.
A tehenek takarmányozása szempontjából a laktációt három szakaszra célszerű felosztani. Az első szakasz az elléstől a 12-13. hétig tart, a második szakasz a 14. hét és a 28. hét közé tehető, a harmadik szakasz pedig az elapasztásig tart.
A nátrium, a magnézium és a kálium nélkülözhetetlen elemek a sertés életében.
A magnézium a csontállomány harmadik legnagyobb építőeleme, az élősúlynak mintegy 0,05%-át teszi ki.
A kanok ötven százalékban meghatározzák a piacra kerülő sertések genetikáját, de a takarmányozásuk nagymértékben elhanyagolt, különösen, ha mesterséges termékenyítést alkalmaznak az árutermelő telepeken.
Némileg alábecsülik, de a tenyészkanok befolyását az egész telep termelékenységére mégis ritkán vitatják.
Modern életvitelünkben eléggé háttérbe szorultak a régi idők babonái, mégis az év bizonyos szakaszaiban olyan erőre kapnak, hogy "még a fakanalat is azok forgatják".
A szilveszter misztikus éjszakája, az újév első napja rengeteg hagyománnyal, babonával rendelkezik.
A mikroelemek a szervezet számára létfontosságúak, ha mennyiségük a takarmányokban kisebb, mint az adott állatfaj, korcsoport vagy hasznosítási típus igénye úgy szubklinikai, vagy klinikai tünetekkel is járó hiánytünetek alakulnak ki. A szükségletet meghaladó mennyiség viszont mérgezést is okozhat.
A süldőnevelést úgy kell irányítanunk, hogy az első termékenyítésre (a tenyésztésbe vételre) 7-8 hónapos korukban, 110-120 kg-os testtömeg elérésekor kerüljön sor. Az sem jó, ha a kocasüldő erre az időre elhízik, de az sem, ha a növésben visszamarad.
A vitaminok és nyomelemek számos létfontosságú szerepet töltenek be a sertések szervezetében. Egyes elemek hiánya funkciójától függően előidézhet hiánytüneteket, termeléskiesést, stb.
Például köztudott, hogy a fejlett sertéseknél nem fordul elő vashiány, az újszülött malacoknál azonban igen, aminek káros hatásai már a 4-5. napon jelentkezhetnek.
A sercegő üszők (gangraena emphysematosa) a fiatal szarvasmarhák, juhok, ritkán más kérődzők (kecske, bivaly), rendszerint egy-egy területre korlátozódó (tájkóros) gázoedemás betegsége. A kérődzőkön kívül igen ritkán egyéb állatfajokban (sertésben, nyércekben) is megállapították.
A betegség világszerte előfordul, de szórványos.
Egy pillanatig sem csökken az ISV kínálatában szereplő kiváló sertéstenyésztési termékek iránti kereslet. Ezúttal a BOCM és a 6122 starterre hívjuk fel a figyelmet
A starter főbb hatásai:
A sertés pszichésen érzékeny állat, ebből következik, hogy könnyen megijed, ami beindítja a stresszreakciót.
Minden túlzás nélkül elmondható, hogy a sertést a vágást megelőző időszakban több káros hatás éri, mint előző életében együttesen.
Az ISV Feed&Consulting cég kínálatában szereplő számos termék között a Novicid HP is kiemelkedő helyet foglal el. Megfelelő használata önmagában véve meggyőző választ ad arra a kérdésre: miért fontos az állattakarmány savanyítása?
Az alábbi bizonyított tények a termék kiváló hatásáról tanúskodnak:
A malacnevelés során számos stresszfaktor befolyásolja állataink emésztését. Ilyen például: a választás, a vakcinázás, a takarmány pufferkapacitása, az istállóváltás, a nagy fehérjetartalmú adagok, a gyenge higiénia, stb.
A helyes takarmányozás, a gazdaságos sertéstartás érdekében ismerni kell a sertések emésztésére jellegzetes élettani folyamatokat.
A huzamosabb időn keresztül tartó egyenletes táplálkozáskor az emésztőmirigyek olyan nedvet választanak el, amely mennyiséget és minőséget tekintve tipikus az éppen fogyasztott takarmányra.
A malacokról való gondoskodás valójában már a méhen belüli életben kezdődik, mert a kocák tartása és főleg takarmányozása jelentős mértékben befolyásolja a megszületendő malacok életképességét.
Eredményesen csak az egészséges, megfelelő tömeggel (1,30-1,50 kg) született malacok nevelhetők fel. A felnevelés eredményességét elősegíti, ha a malacok igényeinek megfelelő, tiszta, meleg, csíraszegény környezetbe kerülnek.
A többször ellett 5-10 éves bőtejelő teheneknél az ellés és a tejtermelés megindulását követő időszakban, általában az ellést követő 3 napon belül gyakran jelentkezik az ellési bénulás, a paralysis puerperalis.
A tejjel nagy mennyiségű kalcium távozik a szervezetből és a bénulást a vérplazma ionos kalciumszintjének a csökkenése idézi elő.
Az ásványianyag-ellátottságot a sertéseknél elsősorban a takarmány komponenseivel felvett ásványi elemek és azok kémiai formája határozza meg, illetve a felvétel, a felszívódó mennyiség, az értékesülés, az eloszlási folyamatok és a mobilizálható készletek befolyásolják.
Az értékesülést elősegíti a gyomor sósav- és organikussav-tartalma, a kedvező Ca:P arány és a megfelelő D-vitamin ellátás.
A tehenek tejtermelése jelentősen növekedett az utóbbi évtizedekben, ami nagy mértékben fokozta a takarmányozás iránti igényeket. Ez teljesen érthető, hiszen amikor pl. egy tehén 6 000 kg tejet termel a laktáció során, azzal mintegy 740 kg szárazanyagot ürít ki szervezetéből.
Az ISV Feed&Consulting cég kínálatában szereplő számos termék közül a Booster Junior-nak és a Booster Senior-nak is kiemelkedő hely jutott. Olyan termékekről van szó, amelyeknek a használata minden sertéstelepen indokolt és célszerű.
Erről tanúskodnak az említett termékek jellemzői és hatása.
A kocák ellés utáni agresszivitásával, az újszülöttekkel szemben tanúsított támadó vagy éppenséggel teljesen közömbös magatartásával nagyon gyakran lehet találkozni a mindennapos állatorvosi gyakorlatban.
A szellőzés és a fűtés a sertésistállók kulcsfontosságú tényezői, mivel a kontrollált légállapot jelentősen befolyásolja az állatok teljesítményét és közérzetét. A tartás sikerességének egyik alapvető meghatározója az istálló levegőjének minősége, és annak megfelelő hőmérséklete.
A kocák szaporodási ciklusát megzavarhatják vagy megtörhetik anatómiai rendellenességek, klimatikus és környezeti hatások, különféle takarmánytoxikózisok, vagy fertőző betegségek.
A takarmányok tápláló értéke attól függ, hogy azok milyen mennyiségben tartalmazzák az állati szervezet felépítéséhez és a termeléshez szükséges táplálóanyagokat.
A víz, annak ellenére, hogy nincs energiatartalma, igen fontos összetevője a takarmányoknak.
A koca laktációja az elléstől a malacok elválasztásáig (30-70 napig) tart.
A tej mennyisége a 20-23. napig folyamatosan nő, ekkor a napi tejtermelés mintegy másfélszerese az első hetinek.
A kocidiózis a szopós malacok hasmenéses kórképeinek egyik leggyakoribb változata.
A malacok kokcidiózisát kizárólag az Isospora suis nevű kokcidium (belső élősködő, spórás véglény) okozza. Az Isospora-fajok erősen gazdaállat-specifikusak.
Az ACO FUNKI gazdasági társaság számos dolgozót foglalkoztat a dán, német, francia, spanyol, lengyel, orosz, ukrán és kínai kirendeltségeiben, ami azt is jelenti, hogy teljes mértékben ellátja felszerelésével az említett országokban működő sertéstelepeket, gazdaságokat.
A Nuklospray Joghurt olyan takarmányozási koncepciót takar, amelyet nemcsak a lemaradott malacoknak, hanem valamennyi malacnak fejlesztettek ki.
A termék sajátos és gazdag összetétele miatt különbözik a többi tejpótló terméktől: nagyobb a szárazanyag tartalma, mint más hagyományos tejpótlónak.
A takarmányozás fő célja a vemhesség alatt a vehemépítés táplálóanyag-szükségletének biztosítása.
A vemhesség alatti takarmányozás gyakorlati szempontból három fő szakaszra osztható, a vemhesség 90. napja előtti és utáni, valamint az ellést közvetlenül megelőző időszakra.
Az ACO FUNKI világhírű cég, amelynek a termékeit az ISV Feed&Consulting cég forgalmazza, egyebek között minőségi padlórácsokat is kínál.
A legkiválóbb anyagból gyártott COMBI-FLOOR műanyagrácsok rugalmasságot és maximális higiéniát szavatolnak a fiaztatóban.
A helyes takarmányozás, a gazdaságos sertéstartás érdekében ismerni kell a sertések emésztésére jellegzetes élettani folyamatokat.
A huzamosabb időn keresztül tartó egyenletes táplálkozáskor az emésztőmirigyek olyan nedvet választanak el, amely mennyiséget és minőséget tekintve tipikus az éppen fogyasztott takarmányra.
Az ISV kínálatában szereplő Grover számos előnnyel bír.
A Grover P212-313 használatával egy termelő sem jár rosszul.
Ezt a premixet az aminósavak ideális aránya jellemzi, amely megakadályozza a többlet fehérjét a takarmányban.
Olyan termékek használatát javasoljuk önöknek, amelyek garantáltan hozzájárulnak sertésállományuk egészségéhez és minőségéhez.
A G 511-9231 Prestarter a fiatal malacok emésztőrendszerenék igényeihez van igazítva:
Olyan termékek használatát javasoljuk önöknek, amelyek garantáltan hozzájárulnak sertésállományuk egészségéhez és minőségéhez.
Az 215-19 premix szoptatós kocák számára számos jótékony hatású összetevőből áll.
Az ACO FUNKI világhírű cég nagyszerű termékei közé tartozik a WELSAFE fiaztató kutrica is, amelyet az ISV Feed&Consulting forgalmazza Szerbiában.
Rendkívül ügyesen megtervezett térmegtakarító kutricáról van szó, amely kiváló feltételeket nyújt a koca és a malacok számára egyaránt.
A gazdaság gyors fejlődése változásokat idézett elő a sertéstenyésztésben.
Már az 1800-as évek végén, de inkább a századforduló táján mind nagyobb igény jelentkezett a kevésbé zsíros, finom hentesáru készítésére alkalmas vágósertések iránt.
A csökkent elszarusodás ritkán mutatkozik: rendszerint sorvasztó betegségekhez, tartós éhezéshez társultan jelentkezik.
A rendellenes szaruképződés (parakeratózis) gyakran a bőr gyulladásához és az ödémához kapcsolódik.
Sertéseknél (főleg malacoknál) cinkhiány következményeként fordul elő.
A malacokról való gondoskodás valójában már a méhen belüli életben kezdődik, mert a kocák tartása és főleg takarmányozása jelentős mértékben befolyásolja a megszületendő malacok életképességét.
Az ásványianyag-ellátottságot a sertéseknél elsősorban a takarmány komponenseivel felvett ásványi elemek és azok kémiai formája határozza meg, illetve a felvétel, a felszívódó mennyiség, az értékesülés, az eloszlási folyamatok és a mobilizálható készletek befolyásolják.
A korszerű sertéstenyésztés elképzelhetlen fiaztató és malacnevelő kutricák nékül. Kutricákat a mindössze néhány kocát számláló farmokon is alkalmazni kell, a nagyobb és fejlettebb gazdaságokról nem is beszélve.
A lapály sertésfajta viszonylag későn érő, későn zsírosodó, nagy növekedési erélyű. Jó húsminőség és stresszrezisztencia jellemzi.
A magyar lapálysertésnél fontos követelmény a nagy ráma, a hosszú, feszes hát, a közepesen mély mellkas, a jól izmolt lapocka és comb, a finom csontozat, valamint a jó konstitúció szilárd lábszerkezettel, csontozattal.
Az istállónak akkor jó a klímája (a levegő-hőmérséklet mellett a páratartalom és a levegő-szennyezettség is fontos), ha az állat többlethőjét le tudja adni, ha melege van, de nem kényszerül felesleges hőtermelésre sem, ha fázik.
Az Aco Funki világhírű cég, amelynek a termékeit az ISV Feed&Consulting cég forgalmazza, még egy komoly ütőkártyával büszkélkedhet.
A DRIK-O-MAT elnevezésű malacitatóról van szó.
Jellemzői:
A leggyakoribb sertésegészségügyi probléma az optimális termelési feltételek hiányosságaiból eredő, így a szervezetet állandóan terhelő és károsító tényezők, az ún. stresszorok hatása.
Az Improferm rendkívül hatékony termék, amellyel szemben különböző módon mutatnak érzkénységet a bendőben élő mikroorganizmusok.
Hatására erőteljesebben szaporodnak a propionsavat termelő Selenomonas, Bacteroides, Megasphera és Veillonella fajok - az acet-ecetsav, a vajsav, valamint a metántermelő Gram-pozitiv bakteriumokkal szemben.
Minden szarvasmarhatartó tapasztalta már a nagy nyári hőség termelési mutatókra gyakorolt kedvezőtlen hatását.
A szárazonállás során elszenvedett hőstressz csökkenti a megszületett borjak testtömegét és negatívan hat a következő laktációs teljesítményre is.
A növendéküsző-nevelés első szakaszában azaz a 6-12 hónapos üszők takarmányozásában a fiatal korból adódó nagyobb energia- és fehérjekoncentráció-igény, valamint a bendő korlátozott befogadóképessége miatt az abrak etetése évszaktól függetlenül szükséges.
A malacnevelés a sertéstartás talán egyik legmeghatározóbb szakasza, mivel annak eredményessége nagy mértékben befolyásolja a sertéstenyésztés egészének gazdaságosságát.
A malacok születése után a legfontosabb feladat, hogy amilyen korán csak lehet tegyük lehetővé a szopást, és a későbbiek során sem korlátozzuk annak gyakoriságát.
Az ACO FUNKI világhírű cég, amelynek a termékeit az ISV Feed&Consulting cég forgalmazza, egyebek között minőségi padlórácsokat is kínál.
A legkiválóbb anyagból gyártott COMBI-FLOOR műanyagrácsok rugalmasságot és maximális higiéniát szavatolnak a fiaztatóban.
A helyes takarmányozás, a gazdaságos sertéstartás érdekében ismerni kell a sertések emésztésére jellegzetes élettani folyamatokat.
A huzamosabb időn keresztül tartó egyenletes táplálkozáskor az emésztőmirigyek olyan nedvet választanak el, amely mennyiséget és minőséget tekintve tipikus az éppen fogyasztott takarmányra.
A takarmányozás fő célja a vemhesség alatt a vehemépítés táplálóanyag-szükségletének biztosítása.
A vemhesség alatti takarmányozás gyakorlati szempontból három fő szakaszra osztható, a vemhesség 90. napja előtti és utáni, valamint az ellést közvetlenül megelőző időszakra.
A korai ivarzás rendellenességének megelőzésével a gazdák jelentős gazdasági haszonra tehetnek szert. Fontos az alábbi ivarzási rendellenességek felismerése.
A petefészek cisztás elfajulása esetén időeltolódások keletkezhetnek a nemi ciklusban. Akár 2-90 napos különbség is lehet a két ivarzás között.
Addig nincs baj, amíg az állat környezetében a levegő hőmérséklete alacsonyabb, mint saját bőrének hőmérséklete, hiszen ilyenkor még működik az ún. hőáramlásos szabályozás, a test felszínén lévő melegebb levegőréteg felszáll, magával viszi a hőenergiát.
Mint ismeretes, az ISV Feed&Consulting cég kínálatában szerepelnek mindazok a kellékek, amelyek eredményesebbé teszik a termelést.
Világhírű gyártók felszereléséről van szó.
Ezúttal a kifogástalan minőségű malacitatókra hívjuk fel a figyelmet:
A malacok születésükkor sokkal fejletlenebbek, mint például a szarvasmarha borja, vagy a kecskegida.
Az utóbb említett újszülöttek hosszú embrionális fejlődésük alatt befejezik sejtszámnövekedésüket, míg a malacok esetében a sejtszámnövekedés a születéshez viszonyítva később szűnik meg.
Az ásványianyag-ellátottságot a sertéseknél elsősorban a takarmány komponenseivel felvett ásványi elemek és azok kémiai formája határozza meg, illetve a felvétel, a felszívódó mennyiség, az értékesülés, az eloszlási folyamatok és a mobilizálható készletek befolyásolják.
Egyetlen gazdasági állatfajnál sem javasolt az állatok ivóvízigényét csak nedves takarmányozással kielégíteni.
A sertések különböznek ettől? A válasz nem, egyáltalán nem. Akár folyékonyan, akár szárazon takarmányozzuk a sertéseket, mindig szükségük van külön vízvételi lehetőségre.
Az ACO FUNKI gazdasági társaság, amelynek a termékeit az ISV Feed&Consulting cégünk forgalmazza, számos ütőkártyával büszkélkedhet.
Az egyik ilyen aduász kétségkívül a szenzorirányítású takarmányozást biztosító FEED MANAGER.
A növendéküsző-nevelés első szakaszában azaz a 6-12 hónapos üszők takarmányozásában a fiatal korból adódó nagyobb energia- és fehérjekoncentráció-igény, valamint a bendő korlátozott befogadóképessége miatt az abrak etetése évszaktól függetlenül szükséges.
Napi adagja az etetett tömegtakarmány minőségétől függően változik, télen 2-3 kg, nyáron 1-3 kg abrakot etetünk naponta.
A leggyakoribb sertésegészségügyi probléma az optimális termelési feltételek hiányosságaiból eredő, így a szervezetet állandóan terhelő és károsító tényezők, az ún. stresszorok hatása.
A szaporítás szervezése az ivarzó tehenek kiválasztásával kezdődik.
Ehhez az állatokat állásukban, vagy a fejőházban folyamatosan kell követni.
Az ivarzó egyedeket a külső jegyek, a megváltozott viselkedés alapján társaiktól jól meg tudjuk különböztetni, és a termékenyítés érdekében el tudjuk különíteni.
Az ivarérettség elérését követően a domesztikált sertés poliösztruszos állat, azaz az ivari ciklusok egész évben megszakítás nélkül követik egymást.
A helyes takarmányozás, a gazdaságos sertéstartás érdekében ismerni kell a sertések emésztésére jellegzetes élettani folyamatokat.
A huzamosabb időn keresztül tartó egyenletes táplálkozáskor az emésztőmirigyek olyan nedvet választanak el, amely mennyiséget és minőséget tekintve tipikus az éppen fogyasztott takarmányra.
A kocák szaporodási ciklusát megzavarhatják vagy megtörhetik anatómiai rendellenességek, klimatikus és környezeti hatások, különféle takarmánytoxikózisok, vagy fertőző betegségek.
Az utóbbi időben a sertés parvovírusa mindegyiknél gyakrabban okoz szaporodási gondokat.
A korszerű sertéstenyésztés elképzelhetlen fiaztató és malacnevelő kutricák nékül.
Kutricákat a mindössze néhány kocát számláló farmokon is alkalmazni kell, a nagyobb és fejlettebb gazdaságokról nem is beszélve.
Az ISV Feed&Consulting cég kínálatában szereplő számos termék között a Novicid HP is kiemelkedő helyet foglal el. Megfelelő használata önmagában véve meggyőző választ ad arra a kérdésre: miért fontos az állattakarmány savanyítása?
Az alábbi bizonyított tények a termék kiváló hatásáról tanúskodnak:
Az ISV Feed&Consultingcég felszereli az Ön gazdaságát mindazokkal az elemekkel, amelyek szükségesek ahhoz, hogy felülmúlja eddigi eredményeit és a töretlen fejlődés útján haladjon.
A részletekről a honlapunk (www.isv.rs) révén tájékozódhat. Érdeklődhet a 069/122-88-82-es és a 069/59-44-910-esmobilszámon keresztül.
A tuberkulózis (tébécé), más néven gümőkór a szarvasmarháknál a mycobacterium bovis és mycobacterium tuberculosis baktériumok által keletkezik.
A malacnevelés a sertéstartás talán egyik legmeghatározóbb szakasza, mivel annak eredményessége nagymértékben befolyásolja a sertéstartás egészének gazdaságosságát.
A pietrain sertésfajtát az 1920-as években terjesztették ki Belgiumban. Kialakítása a mai napig nem tisztázott.
Berkshire, ibériai, nápolyi, kínai, sziámi és a francia bayen fajták felhasználása a fajta előállításában bizonyított.
A malacnevelés során számos stresszfaktor befolyásolja állataink emésztését. Ilyen például: a választás, a vakcinázás, a takarmány pufferkapacitása, az istállóváltás, a nagy fehérjetartalmú adagok, a gyenge higiénia, stb.
A kocák takarmányellátásánál a legfőbb problémát a nagy takarmányigény kielégítése okozza. Ezen a téren több kedvezőtlen tényező merülhet fel.
Például a fialás alatt emésztési zavarok léphetnek fel, a mozgás hiánya, nagy teremhőmérséklet, esetleg a túlkondíció miatt.
A duroc sertésfajta nagy valószínűség szerint 1860-ban alakult ki az Egyesült Államokban. Spanyol és portugál vörös sertések felhasználásával hozták létre.
Már 1920-ban az USA törzskönyvezett sertésállományának 40 százaléka duroc volt. Ma is az Egyesült Államok vezető sertésfajtája. Európában is rendkívül népszerű.
Nagy növekedési erélyű, rámás, tömeges hússertés. A húsformái kifejezettek.
Az ISV kínálatában szereplő Grover számos előnnyel bír.
A Grover P212-313 használatával egy termelő sem jár rosszul.
Ezt a premixet az aminósavak ideális aránya jellemzi, amely megakadályozza a többlet fehérjét a takarmányban.
A kondíció ún. bírálata és értékelése lehetőséget nyújt a tehenek tápláltsági, takarmányozási és szaporodásbiológiai állapotának nyomon követésére és szükség szerinti beavatkozások (takarmányadagok és összetételük változtatása, csoportosítás) megtételére.
OregoMed Strong egy fitobiotikum, mely a bélflóra stabilizálása és a különböző eredetű hasmenéseket okozó baktériumok szaporodásának csökkentése és gátlása révén növeli a sertések súlygyarapodását, csökkenti a takarmányfogyasztást.
A szükségesnél több takarmány etetése különösen a tenyészállatok esetében felesleges, sőt, káros, mert az elhízott kocák szaporodási ciklusa, tejtermelésük, ezáltal a malacok felnevelése sem kielégítő, az elhízott kanok ugráskészsége, ondó minősége pedig romlik.
Az ásványi anyagok a szervezetben sokféle funkciót látnak el. A csontok alkotóelemeiként biztosítják a vázrendszer stabilitását, emellett a fogak, továbbá bizonyos szerves vegyületeknek, így a fehérjék és zsírok egy részének is alkotórészei, amelyek az izomrendszer-, a szervek- és más lágy szövetek felépítésében vesznek részt.
A takarmányok tápláló értéke attól függ, hogy azok milyen mennyiségben tartalmazzák az állati szervezet felépítéséhez és a termeléshez szükséges táplálóanyagokat.
A víz, annak ellenére, hogy nincs energiatartalma, igen fontos összetevője a takarmányoknak.
Ahhoz, hogy helyesen tudjuk takarmányozni a szopósmalacokat, ismerni kell növekedésük és fejlődésük biológiai alapjait. A növekedésnek két tényezője van: egyik az állat nagyságának és tömegének növekedése, második a fejlődés, vagyis a testrészek és szövetek arányában bekövetkező viszonylagos változás.
A malacnevelés a sertéstartás talán egyik legmeghatározóbb szakasza. Annak eredményessége nagy mértékben befolyásolja a sertéstartás egészének gazdaságosságát.
A malacok születése után a legfontosabb feladat, hogy amilyen korán csak lehet, tegyük lehetővé a szopást, és a későbbiek során se korlátozzuk annak gyakoriságát.
A sertés nyelőcsőtáji gyomorfekély-betegségét ún. index-betegségnek is szokták nevezni, mert gyakori előfordulása az állatok kedvezőtlen tartási-takarmányozási körülményeire hívja fel a figyelmet.
Az ISV Feed&Consulting cég termékkínálatában szereplő egyik nagyszerű árucikk a Toxin Eliminátor - Escent S.
Több anyagból álló termékről van szó, amely a mikotoxinok általi szennyeződés káros hatásainak megelőzésére szolgál.
Javasolt alkalmazás:
Az ISV a szarvasmarha-tenyésztésben és tejtermelésben kiváló eredményekhez hozzájáruló különlegességeket is kínálja.
A következő termékekről van szó:
- Kovin 50 szintetikus fehérjék koncentrátja, premix laktációs tehenek számára.
A dobkór a kérődző állatok, elsősorban a szarvasmarhák azon betegsége, amelynél a bendőben a rendesnél nagyobb mennyiségü gáz gyülvén össze, a bendő és vele a has erősen kitágul, s ennek következtében táplálkozási és emésztési zavarok állnak be.
Szabadkai, adai és kispiaci olvasóink levelükben érdeklődnek, vajon az ISV termékkínálata tartalmaz-e minőségi premixet szoptató kocák számára.
Válaszunk természetesen: igen. A P215-19 számos jótékony hatású összetevőből áll.
Számos szakember úgy véli, a Brazíliából importált szója elegendő ahhoz, hogy kielégítse az európai takarmánygyártás szükségleteit.
Ugyanakkor egyre gyakrabban lehet hallani azt a véleményt is, hogy ésszerű lenne növelni a termelést és csökkenteni a dél-amerikai behozataltól való függőséget.
A korszerű sertéstenyésztés elképzelhetlen fiaztató és malacnevelő kutricák nékül.
Kutricákat a mindössze néhány kocát számláló farmokon is alkalmazni kell, a nagyobb és fejlettebb gazdaságokról nem is beszélve.
A szoptatási időszak végén tartós elkülönítéssel biztosítjuk a még tejelő tehenek elapasztását, ezzel - a kondíció megtartásán kívül - az új vehem nevelésére fordulhat az anya által elfogyasztott takarmány táplálóértéke.
A borjak életében ez az egyik legnagyobb stressz, ezért igen körültekintően kell eljárni a választáskor.
A keratoconjunctivitis főként a legelőn tartott szarvasmarhák betegsége. Fiatal állatokban járványos jelleget ölthet.
Az esetek többségében a kórokozó a Moraxella bovis, a beteg állatok kötőhártyájáról azonban gyakran egyéb kórokozók, így mycoplasmák (pl. Mycoplasma bovoculi, M. conjunctivae), a Chlamydia psittaci, esetenként különféle vírusok (pl. adenovírusok, a szarvasmarha fertőző rhinotracheitisének a vírusa stb.) is izolálhatók, amelyek önmagukban is képesek károsítani a szemet.
A sertéstenyésztési felszerelés kimagasló helyet foglal el az ISV Feed&Consulting cég kínálatában. Ezek a nagyszerű kellékek hatékony és gazdaságos termelést szavatolnak, valamint lehetővé teszik, hogy a vajdasági és a szerbiai telepek versenyképesek legyenek a fejlettebb országokban levő farmokkal.
A gyomor- és bélgyulladás főleg a fiatal állatok közötti, nagy veszteséget okozó, jellegzetes betegség.
Az ellenálló képesség általános csökkenése esetén baktériumok, vírusok, paraziták, gombatoxinok, kémiai eredetű kórokozók stb. hatására azonban idősebb állományokban is gyakran előfordul szórványosan vagy állomány szinten.
Az orbánc (Erysipelas suum), a sertések fertőző betegsége, mely iránt főleg fiatal állatok fogékonyak.
Okozója egy rövid, többnyire egyenes pálcikaalaku baktérium (bacillus erysipelatis suum), amely a betegségben elhullott sertések vérében, különösen pedig a lépben, májban, vesében, bőrben és bélürülékben található nagy számban.
Az ACO FUNKI gazdasági társaság, amelynek a termékeit az ISV Feed&Consulting cégünk forgalmazza, számos ütőkártyával büszkélkedhet.
A szarvasmarhák bőrcsomósodását a capripoxvirus nemzetségbe tartozó vírus okozza.
Elsődlegesen vérszívó ízeltlábúakkal (vektorokkal) terjed (pl.: szúnyogok, legyek vagy kullancsok), melyek fertőzött állatok vérével táplálkoztak.
A vitaminbevitel során a kérődzők esetében elsősorban az A-, D- és E-vitamin ellátottságát kell figyelemmel kísérni.
Az említett három zsírban oldódó vitaminból a tehenek szükséglete a következő: A-vitamin 3200-4000 NE/kg szárazanyag, D-vitamin 1000-1200 NE/kg szárazanyag, E-vitamin 15-20 NE/kg szárazanyag.A nagyobb adagok a szárazonálló tehenekre vonatkoznak.
Az ásványianyag-ellátottságot a sertéseknél elsősorban a takarmány komponenseivel felvett ásványi elemek és azok kémiai formája határozza meg, illetve a felvétel, a felszívódó mennyiség, az értékesülés, az eloszlási folyamatok és a mobilizálható készletek befolyásolják.
Az ISV Feed&Consulting cég kínálatában szereplő számos termék közül a Booster Junior-nak és a Booster Senior-nak is kiemelkedő hely jutott.
Olyan termékekről van szó, amelyeknek a használata minden sertéstelepen indokolt és célszerű.
A korszerű sertéstenyésztés elképzelhetlen fiaztató és malacnevelő kutricák nékül. Kutricákat a mindössze néhány kocát számláló farmokon is alkalmazni kell, a nagyobb és fejlettebb gazdaságokról nem is beszélve.
Egyik vevőnk levelet küldött cégünk címére. Az alábbiakban teljes egészében közöljük.
Tiszteletem,
nemrég kezdtem el alkalmazni a prestartert, de a malacok még mindig szívesebben fogyasztják a joghurtot.
Az állattartó épületek egyik olykor lényegtelennek tartott eleme az etetőjászol és az itató, azt gondolván, hogy az állat az eléje tett táplálékot mindenképpen megeszi.
Ez a tévhit nem tartható fenn, hiszen az etető berendezés kialakítása befolyásolja a takarmányfogyasztást, a felhasználás hatékonyságát.
A tőgygyulladás (masztitisz) a tehéntőgy külső behatásra adott válaszreakciója. Külső hatás lehet mechanikai (pl. ütés, rúgás, taposás), kémiai (pl. sav-lúg), vagy kórokozó behatolása. Ezek hatására a tőgy az általa termelt tej összetételének megváltoztatásával és csökkent termeléssel reagál.
Az enterotoxémiákat a Cl. perfringens különféle típusai idézik elő.
Jellemző, hogy a baktériumok kedvező körülmények között a bélben elszaporodva toxinokat termelnek, amelyek a bélből felszívódva (enterotoxémia) gyors elhullást okoznak.
Napjainkban a bőtejelő teheneknél egyre gyakrabban jelentkezik különböző eredetű előgyomor-renyheség.
Létfontosságú a telepek számára a gazdaságos termelés fenntartása érdekében ezen okok megelőzése, illetve a már kialakult panaszok kezelése.
A malacnevelés a sertéstartás talán egyik legmeghatározóbb szakasza, mivel annak eredményessége nagymértékben befolyásolja a sertéstartás egészének gazdaságosságát.
A malacok születése után a legfontosabb feladat, hogy amilyen korán csak lehet, tegyük lehetővé a szopást, és a későbbiek során se korlátozzuk annak gyakoriságát.
Az intenzív termelés megnövelte a sertések és a többi haszonállat igényét a táplálóanyagok, így a mikroelemek iránt is. A takarmányozási javaslatokban a mikroelemekre vonatkozó szükségleti értékek általában az élettani minimumot jelentik, az intenzív termelés azonban ennél nagyobb igénnyel lép fel.
A takarmányozás sokoldalúan befolyásolja a tej minőségét, hiszen hatással van az összetételére, ipari feldolgozhatóságára, de ugyanakkor sokszor felelős az ízhibákért is.
A takarmányozás legnagyobb mértékben a tej zsírtartalmát befolyásolja.
Minden vitaminnak külön szerepe és jelentősége van a sertések életében és fejlődésében.
Az egyik kulcsfontosságú vitamin kétségkívül az A vitamin. Mit kell róla tudni?
A tehenek tejtermelése jelentősen növekedett az utóbbi évtizedekben, ami nagy mértékben fokozta a takarmányozás iránti igényeket.
Ez teljesen érthető, hiszen amikor pl. egy tehén 6 000 kg tejet termel a laktáció során, azzal mintegy 740 kg szárazanyagot ürít ki szervezetéből.
Mint ismeretes, a tehén szárazonállás alatti takarmányozása alapvetően fontos.
Főként azért, mert a tehenet mind az ellésre, mind a következő tejtermelési időszakra ekkor kell felkészíteni.
Az emberekhez és a növényekhez hasonlóan az állatok is érzékenyek az alacsony és a magas hőmérsékletre.
Ezért fontos a megfelelő tartásuk és takarmányozásuk, emlékeztetnek a szabadkai Mezőgazdasági Szakszolgálat illetékesei. A nagy hideg esetében óvni kell az állatokat a huzattól és a nedves, nyirkos körülményektől.
A mikroelemek a szervezet számára létfontosságúak, ha mennyiségük a takarmányokban kisebb, mint az adott állatfaj, korcsoport vagy hasznosítási típus igénye úgy szubklinikai, vagy klinikai tünetekkel is járó hiánytünetek alakulnak ki.
A szükségletet meghaladó mennyiség viszont mérgezést is okozhat.
A szaporítás szervezése az ivarzó tehenek kiválasztásával kezdődik.
Ehhez az állatokat állásukban, vagy a fejőházban folyamatosan kell követni.
Az ivarzó egyedeket a külső jegyek, a megváltozott viselkedés alapján társaiktól jól meg tudjuk különböztetni, és a termékenyítés érdekében el tudjuk különíteni.
A helyes takarmányozás, a gazdaságos sertéstartás érdekében ismerni kell a sertések emésztésére jellegzetes élettani folyamatokat.
A huzamosabb időn keresztül tartó egyenletes táplálkozáskor az emésztőmirigyek olyan nedvet választanak el, amely mennyiséget és minőséget tekintve tipikus az éppen fogyasztott takarmányra.
"Disznótornak, lakodalomnak télen van az ideje". Tréfás debreceni mondás szerint azért, mert ilyenkor "nem romlik el a hús és nem savanyodik meg a menyasszony".
A disznóölés, s az utána következő disznótor a téli hónapok jelentős és várt eseménye.
Semmi kétség, hogy a sertéstenyésztés alapfeltételei a minőségi takarmány és a korszerű felszerelés. Mindkét feltételt biztosítja az ISV Feed&Consulting cég, ugyanis mindazokat a komponenseket forgalmazza, amelyek szükségesek ahhoz, hogy az ön sertéstelepe gazdaságosan működjön és jelentős bevételt valósítson meg.
Az E. coli baktérium a házi emlősállatok közül a sertésben is több, különböző tünetekben, kórformában megnyilvánuló betegséget okozhat.
A klinikai kép alapján ezeket az újszülött malacok hasmenése, a választott malacok hasmenése és ún. ödéma-betegsége néven illeti a szakirodalom.
Az ACO FUNKI gazdasági társaság, amelynek a termékeit az ISV Feed&Consulting cégünk forgalmazza, számos ütőkártyával büszkélkedhet.
Az egyik ilyen aduász kétségkívül a szenzorirányítású takarmányozást biztosító FEED MANAGER.
OregoMed Strong egy fitobiotikum, mely a bélflóra stabilizálása és a különböző eredetű hasmenéseket okozó baktériumok szaporodásának csökkentése és gátlása révén növeli a sertések súlygyarapodását, csökkenti a takarmányfogyasztást.
A sertések tüdőgyulladását a Mycoplasma nevű mikroorganizmus okozza, amely a levegő útján, cseppfertőzéssel "adódik át" a betegektől az egészséges példányoknak.
A párás idő kedvez a fertőzés terjedésének, a kórokozók szaporodásának, amelyek leggyakrabban 2-6 hónapos korukban támadják meg a jószágokat (a malacokat, illetve a süldőket).
A Nuklospray Joghurt még mindig az egyik legnépszerűbb termék az ISV kínálatában. Valójában új takarmányozási koncepcióról van szó, amelyet nemcsak a lemaradott malacoknak, hanem valamennyi malacnak fejlesztettek ki.
A termék sajátos és gazdag összetétele miatt különbözik a többi tejpótló terméktől: nagyobb a szárazanyag tartalma, mint más hagyományos tejpótlónak.
A kocák temékenységére döntő mértékben hat a takarmányozás.
Az ISV Feed&Consulting cég kínálatában létezik olyan premix, amely bizonyítottan befolyásolja a termékenység növelését.
A sertés nyelőcsőtáji gyomorfekély-betegségét ún. index-betegségnek is szokták nevezni, mert gyakori előfordulása az állatok kedvezőtlen tartási-takarmányozási körülményeire hívja fel a figyelmet.
Az ACO FUNKI gazdasági társaság számos dolgozót foglalkoztat a dán, német, francia, spanyol, lengyel, orosz, ukrán és kínai kirendeltségeiben, ami azt is jelenti, hogy teljes mértékben ellátja felszerelésével az említett országokban működő sertéstelepeket, gazdaságokat.
A szóban forgó cég egyúttal a híres német ACO Group része, amely világszerte 4 300 dolgozót foglalkoztat.
A kérődzők és azon belül a tejhasznú tehenek és húsmarhák takarmányának élesztőkultúrával történő kiegészítése széles körben elterjedt.
Az élesztő-adagolás hatására növekszik a tejelő tehenek tejtermelése és javul a kitermelt tej beltartalma. Az ellés után az élesztővel etetett tejelő tehenek hamarabb érik el a laktációs csúcstermelést, mint a kontroll állatok.
Az egyik legrégebbi és legszélesebb körben tenyésztett szarvasmarha a szimentáli.
A svájci Simme völgyéből származik.
A szimentáli fajta hozzájárult több más neves európai fajták, mint például a francia eredetű Montbeliarde, a német Fleckvieh és a magyarországi magyar tarka fajták létrehozásában.
A nyereség növelése és a szarvasmarhatartás versenyképességének biztosítása érdekében lényegi tényezővé vált a különböző betegségek okozta veszteségek nagyságának csökkentése.
Az ásványi anyagok a szervezetben sokféle funkciót látnak el. A csontok alkotóelemeiként biztosítják a vázrendszer stabilitását, emellett a fogak, továbbá bizonyos szerves vegyületeknek, így a fehérjék és zsírok egy részének is alkotórészei, amelyek az izomrendszer-, a szervek- és más lágy szövetek felépítésében vesznek részt.
A takarmányok tápláló értéke attól függ, hogy azok milyen mennyiségben tartalmazzák az állati szervezet felépítéséhez és a termeléshez szükséges táplálóanyagokat.
A víz, annak ellenére, hogy nincs energiatartalma, igen fontos összetevője a takarmányoknak.
A süldőnevelést úgy kell irányítanunk, hogy az első termékenyítésre (a tenyésztésbe vételre) 7-8 hónapos korukban, 110-120 kg-os testtömeg elérésekor kerüljön sor.
Az sem jó, ha a kocasüldő erre az időre elhízik de az sem, ha a növésben visszamaradt.
A szükségesnél több takarmány etetése különösen a tenyészállatok esetében felesleges, sőt, káros, mert az elhízott kocák szaporodási ciklusa, tejtermelésük, ezáltal a malacok felnevelése sem kielégítő, az elhízott kanok ugráskészsége, ondó minősége pedig romlik.
Ahhoz, hogy helyesen tudjuk takarmányozni a szopósmalacokat, ismerni kell növekedésük és fejlődésük biológiai alapjait.
A növekedésnek két tényezője van: egyik az állat nagyságának és tömegének növekedése, második a fejlődés, vagyis a testrészek és szövetek arányában bekövetkező viszonylagos változás.
A malacnevelés a sertéstartás talán egyik legmeghatározóbb szakasza. Annak eredményessége nagy mértékben befolyásolja a sertéstartás egészének gazdaságosságát.
A malacok születése után a legfontosabb feladat, hogy amilyen korán csak lehet, tegyük lehetővé a szopást, és a későbbiek során se korlátozzuk annak gyakoriságát.
A kocák ellés utáni agresszivitásával, az újszülöttekkel szemben tanúsított támadó vagy éppenséggel teljesen közömbös magatartásával nagyon gyakran lehet találkozni a mindennapos állatorvosi gyakorlatban.
A kóros jelenség bármely formában is jelentkezik, mindenképpen súlyos gazdasági veszteséget okoz, hiszen az anyakoca egyik legfontosabb értékmérő tulajdonsága a malacnevelő képesség.
A kocák termékenységét befolyásoló egyik legfontosabb tényező kétségkívül a takarmányozás.
Az ISV kínálatában létezik olyan premix, amely bizonyítottan befolyásolja a termékenység növelését.
A P216-03 premix főbb adottságai:
A helyes takarmányozás, a gazdaságos sertéstartás érdekében ismerni kell a sertések emésztésére jellegzetes élettani folyamatokat.
A huzamosabb időn keresztül tartó egyenletes táplálkozáskor az emésztőmirigyek olyan nedvet választanak el, amely mennyiséget és minőséget tekintve tipikus az éppen fogyasztott takarmányra.
A kérődzők egészségét veszélyeztető kórokozó
A kulcsfontosságú A-vitamin hiányának negatív következményei a sertéseknél
Sertések érzékenysége és stresszreakciója
A kocák soványságának fő okai
A borjak leválasztás utáni színvonalas takarmányozásának jelentősége
A nátrium rendkívül fontos funkciója a sertések takarmányozásában
A takarmány-savanyító számos jótékony hatása
A szarvasmarhák alkalózisának tünetei és kezelése
A sertéseket veszélyeztető vírus elleni küzdelem
A termelést befolyásoló anyagcserezavar a teheneknél
Az ásványi anyagok hiányának következményei a sertések takarmányozásában
A malacnevelés meghatározó szakasza
A sertések kifogástalan anyagcseréjének egyik alapfeltétele
A malacok kiváló ellenállóképességének titka
A szarvasmarhák színvonalas téli takarmányozása
A sertések kiegyensúlyozott, minőségi takarmányozása a téli időszakban
A sertések gyomor- és bélgyulladásának komoly következményei
A kérődzők veszélyes zoonózisa
A megfelelő laktáció jelentősége és szerepe a kocáknál
Nagy veszteséggel járó betegség a malacoknál
A malacok emésztőrendszerében levő veszélyes élősködők
Mikroelemek szerepe a sertések és szarvasmarhák takarmányozásában
A kocasüldők megfelelő, színvonalas tartása
Súlyos reprodukciós rendellenesség a teheneknél
Vitaminok hiányának következményei a sertések fejlődésében
A tehenek zsír-anyagforgalmi betegsége
A malacok emésztőrendszerének komoly betegsége: tünetek és gyógykezelési módszerek
A sertések téves takarmányozásának súlyos következményei
Milyen fiziológiai változások játszódnak le a teheneknél az ellési szakasz alatt?
Probiotikumok az állattenyésztésben
A sertések optimális ivóvízellátása, napi szükségleteinek kielégítése
A sertések zavartalan metabolizmusának egyik tényezője
A tehenek kimagasló tejtermelésének alapfeltétele
Az ásványi anyagok hiányának esetleges következményei a sertések takarmányozásában
A megfelelő tejtermelés jelentősége és szerepe a kocáknál
Legfontosabb tudnivalók az afrikai sertéspestisről
A malacok zavartalan fejlődésének alapfeltételei
Veszélyes baktériumok az üszők emésztőrendszerében
Megelőzni és enyhíteni a hőstressz tüneteit a szarvasmarháknál
Tudnivalók a borjak leválasztás utáni megfelelő takarmányozásáról
A leválasztott malacok színvonalas takarmányozását szavatoló premixek
A sertések napszúrásának okai és következményei
A hatékony tehéntartáshoz szükséges körülmények
A malacok egyenletes fejlődése
Az üszők optimális, minőségi nyári takarmányozása
A sertések alapvető vízigénye
Különleges kidolgozású, minőségi malacitató
Hatékony megoldás: FT-30 fiaztató kutrica
Egyedülálló padlórácsok
Az Aco Funki cég ésszerűen megtervezett kiváló fiaztató kutricája
A sertések gazdaságos, eredményes takarmányozását szavatoló ACO FUNKI etetők
A malacok optimális takarmányozási ütemének precíz automatikus beállítása
A sertések folyékony etetésének rengeteg előnye
Az egyik legfontosabb vitamin hatása a sertések fejlődésére
Mit kell, hogy tartalmazzon a sertések sokrétű és minőségi takarmányozása?
Kiváló minőségű fitobiotikum, amely semlegesíti a sertéseket veszélyeztető baktériumot
A leválasztott malacok minőségi takarmányozását garantáló termékek
Nagyszerű takarmánystabilizáló
A szarvasmarhák bendőalkalózisának tünetei és kezelése
Megfelelő takarmányozás a borjak elválasztásának időszakában
A malacok ellenállóképességének titka
A sertések gyomor- és bélgyulladásának súlyos következményei
A malacok emésztőrendszerének komoly betegsége: tünetek és gyógykezelés
A malacok súlyos bőrelváltozása
A sertések kiegyensúlyozott takarmányozása a téli időszakban
Vitaminok hatása és jelentősége a szarvasmarhák takarmányozásában
A tehenek megfelelő takarmányozása a téli időszakban
A nátrium jelentős funkciója a sertések takarmányozásában
A tenyészkanok minőségi takarmányozásának jelentősége
Hagyományos “újévi” malac
A sertések gyors és zavartalan fejlődésének alapfeltételei
A kocasüldők színvonalas tartása
A sertések gyors metabolizmusának alapfeltétele
A kérődzők egészségét közvetlenül veszélyeztető kórokozó
A malacok kiváló emésztésének titkai
A sertések érzékenysége és stresszreakciója
A Novicid HP takarmány-savanyító számos kiváló, jótékony hatása
A sertések jobb emésztésének és ellenálló képességének titka
A sertések színvonalas takarmányozása a téli hónapokban
A korszerű malacnevelés íratlan szabályai
A kalcium távozása a tehén szervezetéből és az azzal járó bénulás
Valamennyi ásványi anyag a sertések takarmányozásában
A tehenek színvonalas, kimagasló tejtermelésének alapfeltételei
A sertések dinamikus fejlődését szavatoló termékek
A kocák ellés utáni agresszív viselkedésének okai
Optimális feltételek az istállókban
Hogyan előzhető meg a sertéseket támadó, szaporodási gondokat okozó vírus?
A fehérjék és aminosavak kiegyensúlyozott arányának jelentősége a takarmányozásban
A megfelelő tejtermelés jelentősége a kocáknál
Komoly probléma a sertéstenyésztők számára: A malacok emésztőrendszerében levő élősködők
A sertések folyékony etetésének fontos előnyei
Mindig aktuális termék a malacok takarmányozásában
Vemhes kocák minőségi takarmányozásának alapszabályai
Fontos kellék a korszerű sertéstelepek számára: Az Aco Funki cég egyedülálló padlórácsai
A sertések egyenletes, színvonalas takarmányozásának titka
Kicsattanó erőt, egészséget szavatoló termék a malacok számára
Erős és egészséges sertéseket eredményező kiváló premixek (2.)
Erős és egészséges sertéseket eredményező kiváló premixek (1.)
Az Aco Funki cég célszerűen megtervezett, csúcsminőségű fiaztató kutricája
Nemes hússertés: magyar nagyfehér
A malacok krónikus bőrbetegsége
Az eredményes malacnevelés legfontosabb fázisa
Ásványi anyagok szerepe a sertéstenyésztésben
Minőségi kutricák a modern sertéstenyésztésben
Lapály: szapora, kiváló teljesítményű, kombinatív sertésfajta
A hőmérséklet fontos hatása a sertésekre és a szarvasmarhákra
Különleges kidolgozású malacitató
Hogyan viselik a sertések a kánikulát?
Kiváló minőségű termék a hőstressz-tüneteinek csökkentéséhez
Feltétlenül fontos enyhíteni a hőstressz tüneteit
Az üszők optimális nyári takarmányozása
A sertések egyenletes fejlődéséhez szükséges tápanyagok
Fontos kellék a korszerű sertéstelepek számára: egyedülálló padlórácsok
Mit kell, hogy tartalmazzon a sertések sokrétű takarmányozása?
Kocák vemhesség alatti takarmányozása
A kocák termékenységét befolyásoló tényezők
A sertések napszúrásának tünetei és következményei
Malacitatók minden sikeres sertéstelep számára
A malacok egyenletes fejlődésének alapfeltételei
Az ásványi anyagok hiányának következményei a sertéstenyésztés terén
Mekkora a sertések ivóvízszükséglete?
A malacok takarmányozási ütemének precíz, megbízható automatikus beállítása
Az üszők színvonalas és sokrétű takarmányozása a nyári időszakban
Hogyan viselik a sertések a nyári kánikulát?
Komoly reprodukciós rendellenességek a kérődzőknél
A kocák ivari ciklusa – fontos tudnivalók
A sertések színvonalas és tartalmas takarmányozása
Sertéseket támadó, szaporodási gondokat okozó makacs vírus
A minőségi kutricák jelentősége a sertéstenyésztésben
A Novicid HP takarmány-savanyító számos jótékony hatása
Amire szüksége van minden korszerű sertéstelepnek: kiváló sertéstenyésztési felszerelés
A szarvasmarhák tuberkulózisának terjedése
A leválasztott malacok minőségi takarmányozását szavatoló termékek
Kifejezetten magas vágóértékű sertésfajta: pietrain
A sertések jobb emésztését és ellenálló képességét szavatoló savanyítók
A kocák súlyveszteségének kiváltó okai
Kiváló jellemzőkkel rendelkező, megbízható sertésfajta
Erős, egészséges malacok, magas növekedési erély
A tehenek erőnlétének, teherbírásának precíz értékelése
Kiváló minőségű fitobiotikum, amely semlegesíti a sertésdizentériát okozó baktériumot
Szükséges megakadályozni a sertések túletetését
Az állatok összehangolt takarmányozásának számos előnye
Fehérjék és aminosavak hatása a sertések és szarvasmarhák takarmányozásában
A minőségi takarmányozás hatása a malac egyenletes fejlődésére
A malacok születése utáni fontos teendők
A sertéseknél jelentkező gyomorfekély okai és következményei
A mikotoxinok okozta szennyeződés káros hatásainak semlegesítése
Plusz minőség: Különlegességek a szarvasmarha-tenyésztéshez
Emésztési zavarok következménye: dobkór a szarvasmarháknál
Hogyan növelhető a szoptató kocák szervezetének ellenálló képessége?
A szója szerepe a takarmánygyártásban
A korszerű telepek sikeréhez nélkülözhetetlen kiváló kutricák
A borjak leválasztásának érzékeny időszaka
A tehenek fertőző szembetegségét előidéző kórokozó
A fiaztató kutrica elengedhetetlen, összetevő része
A sertések hiányos és téves takarmányozásának következményei
A fiatal sertések veszélyes betegségét előidéző kórokozó
A malacok takarmányozási ütemének precíz, automatikus beállítása
Bőrcsomósodás: A szarvasmarhák alattomos betegsége
A vitaminok hatása és jelentősége a kérődzők takarmányozásában
Ásványi anyagok a sertések szilárd, kifogástalan egészségéhez
A sertések zavartalan fejlődését szavatoló termékek
A korszerű telepek sikeréhez szükséges kiváló kutricák
Kedvező tapasztalatok a malacok takarmányozása terén
A sikeres tehéntartáshoz szükséges optimális körülmények
A tehén tőgygyulladásának megelőzése
Bélben elszaporodó toxinok romboló hatása
A szarvasmarhák bendőalkalózisának tünetei
A leválasztott malacok optimális takarmányozását szavatoló termékek
Ásványi anyagok a sertések takarmányozásában
Hatékony szarvasmarha-tenyésztés: hogyan növelhető a tej zsírtartalma a teheneknél?
Az egyik legfontosabb vitamin a sertések fejlődése szempontjából
A tehenek intenzív és színvonalas tejtermelésének alapfeltételei
A tehenek erős immunrendszere a szárazonállás alatt
Az állatok hőérzékenysége
A sertések fejlődéséhez nélkülözhetetlen ásványi anyagok
Reprodukciós rendellenesség a teheneknél
A sertések színvonalas és sokrétű takarmányozása
A disznótorok hagyománya és varázsa
A sertések gazdaságos, sikeres takarmányozását eredményező ACO FUNKI etetők
A malacok emésztőrendszerét jelentős mértékben veszélyeztető baktérium
A malacok takarmányozási ütemének automatikus beállítása
Kiváló minőségű fitobiotikum jótékony hatása
A sertések krónikus légzőszervi betegségének következményei
A malacok kedvenc csemegéje
Hogyan valósítható meg a kocák kiváló termékenysége?
Az index-betegség tünetei a sertéseknél
FUNKI LIQMIX tartály, amely elősegíti a hatékony és gazdaságos sertéstenyésztést
Króm a tehenek takarmányozásában
Kiváló adottságokkal rendelkező hagyományos szarvasmarhafajta
A szarvasmarhák légzőszervi betegségei megelőzésének jelentősége
Az állatok összehangolt, minőségi takarmányozásának előnyei
Fehérjék és aminosavak jelentős hatása az állatok minőségi takarmányozására
Mire kell ügyelni a kocasüldők nevelése során?
Megakadályozni a sertések túletetését
A takarmány közvetlen hatása a malac fejlődésére (+ az ISV ajánlott megoldása)
A malacok születése utáni nélkülözhetetlen teendők
A kocák ellés utáni agresszív viselkedése
A kocák termékenységének legfontosabb alapfeltétele
A sertések ésszerű, színvonalas téli takarmányozása