Időszerű

Sertések érzékenysége és stresszreakciója

A sertés pszichésen érzékeny állat, ebből következik, hogy könnyen megijed, ami beindítja a stresszreakciót. Minden túlzás nélkül elmondható, hogy a sertést a vágást megelőző időszakban több káros hatás éri, mint előző életében együttesen.

A kocák soványságának fő okai

A kocák takarmányellátásánál a legfőbb problémát a nagy takarmányigény kielégítése okozza. Ezen a téren több kedvezőtlen tényező merülhet fel.

Például a fialás alatt emésztési zavarok léphetnek fel, a mozgás hiánya, nagy teremhőmérséklet, esetleg a túlkondíció miatt.

A borjak leválasztás utáni színvonalas takarmányozásának jelentősége

A szoptatási időszak végén tartós elkülönítéssel biztosítjuk a még tejelő tehenek elapasztását, ezzel - a kondíció megtartásán kívül - az új vehem nevelésére fordulhat az anya által elfogyasztott takarmány táplálóértéke.

A borjak életében ez az egyik legnagyobb stressz, ezért igen körültekintően kell eljárni a választáskor.

Ajánljuk

 

referencia

Az üszők optimális, minőségi nyári takarmányozása

A növendéküsző-nevelés első szakaszában azaz a 6-12 hónapos üszők takarmányozásában a fiatal korból adódó nagyobb energia- és fehérjekoncentráció-igény, valamint a bendő korlátozott befogadóképessége miatt az abrak etetése évszaktól függetlenül szükséges.

Napi adagja az etetett tömegtakarmány minőségétől függően változik, télen 2-3 kg, nyáron 1-3 kg abrakot etetünk naponta. Kedvező, ha a takarmányadagban jó minőségű, pillangós vagy fűszéna is található, amelynek napi mennyisége 1-3 kg. 

Az üszők táplálóanyag-igényét a korlátozott abrak- és szénaadagok mellett növekvő tömegtakarmány-adagokkal elégítjük ki. Téli időszakban a jó minőségű kukoricaszilázsból választás után (6-7 hó) 6-8 kg-ot, 10-12 hónapos üszőkkel 10-15 kg-ot etetünk naponta.

Ebben az életszakaszban melléktermékeket általában nem vagy kis mennyiségben etetünk. A széna helyettesíthető fűszenázszsal is, ebben az esetben szárazanyag alapon számolva 1 kg széna 2 kg szenázszsal egyenértékű.

Nyáron a legelőfű jelenti a legjobb takarmányt az üsző számára. A legeltetés nemcsak a gazdaságos takarmányozás szempontjából fontos, hanem feltétele az egészséges szervezet kialakításának is.

Régi tapasztalat, hogy a legelőn nevelt üszők életteljesítménye kedvezőbb. A 6-7 hónapos üszők naponta 15-18 kg, a 9-12 hónapos állatok 20-25 kg zöldtakarmányt tudnak elfogyasztani.

Tejelő üszők esetében néhány körülményt figyelembe kell venni a legeltetés szervezésekor. Először a fiatal, választott üszőknek meg kell tanulni legelni, meg kell szokni a legeltetés körülményeit és ehhez idő szükséges.

Emiatt is egyrészt fokozatos átmenetet kell biztosítani a téliről a nyári takarmányozásra való áttéréskor, másrészt a legelőhöz nem szokott állatokat kiegészítő takarmányozásban kell részesíteni. Ha ezt elmulasztjuk, sokszor jelentős súlycsökkenés következik be.

Az itteni éghajlat alatt július-augusztusban fellépő nyári aszály miatt a száraz művelésű, nem öntözött gyepek kisülnek. A legelő a fiatal üszők táplálóanyag-igényét nem elégíti ki.

Ezekben a meleg hónapokban az állatok sokat szenvednek a hőségtől és az élősködő rovaroktól is. Ezért az ezekben a hónapokban korosbított üszőket nem célszerű a legelőre kihajtani.

Több hasznos tanács és termékleírás a honlapunkon (www.isv.rs) szereplő Szarvasmarhák takarmányozása c. rovatban található.   

Home Időszerű-aktuelno Az üszők optimális, minőségi nyári takarmányozása

Közösségi oldalak

Kapcsolat

  Mayer Ottmár u. 20.,Szabadka

  Tel/fax: +381 24 410 0027

  e-mail: office@isv.rs

Tanúsítvány

Rólunk

Az ISV egy olyan cég, amely felöleli a korszerű állattenyésztés minden szegmensét. Tisztelt partnereink számára a sikeres és jövedelmező termeléshez nélkülözhetetlen kiváló minőségű takarmányozást, modern technológiát biztosítunk, valamint hasznos tanácsokkal szolgálunk.

Az ISV mottója: INNOVÁCIÓ, SIKER, VÍZIÓ!