Időszerű

A kérődzők egészségét veszélyeztető kórokozó

A sercegő üszők (gangraena emphysematosa) a fiatal szarvasmarhák, juhok, ritkán más kérődzők (kecske, bivaly), rendszerint egy-egy területre korlátozódó (tájkóros) gázoedemás betegsége. A kérődzőkön kívül igen ritkán egyéb állatfajokban (sertésben, nyércekben) is megállapították.

A kulcsfontosságú A-vitamin hiányának negatív következményei a sertéseknél

Minden vitaminnak külön szerepe és jelentősége van a sertések életében és fejlődésében.

Az egyik kulcsfontosságú vitamin kétségkívül az A vitamin. Mit kell róla tudni?

A karotinoidok növényi színanyagok, amelyek egy része az A-provitamin szerepét is betölti.

Sertések érzékenysége és stresszreakciója

A sertés pszichésen érzékeny állat, ebből következik, hogy könnyen megijed, ami beindítja a stresszreakciót. Minden túlzás nélkül elmondható, hogy a sertést a vágást megelőző időszakban több káros hatás éri, mint előző életében együttesen.

Ajánljuk

 

referencia

Kocasüldők minőségi takarmányozása (legjobb premix)

A süldőnevelést úgy kell irányítani, hogy az első termékenyítésre (a tenyésztésbe vételre) 7-8 hónapos korukban, 110-120 kg-os testtömeg elérésekor kerüljön sor.

Az sem jó, ha a kocasüldő erre az időre elhízik de az sem, ha a növésben visszamaradt.

A tenyésztésre szánt állatokat már 25-30 kg-os testtömeg elérésekor különítsük el a hízósertésektől. Ez azt jelenti, hogy külön tartjuk és másképp takarmányozunk.

A kocasüldők nevelését két szakaszra oszthatjuk fel. Az első szakasz 25-60 kg-os, míg a második 60-110 kg-os testtömeg elérése között van.

Az első szakaszban a kocasüldők nagy növekedési erélyeit csak kismértékben korlátozzuk, vagyis étvágy szerint etethetjük a jó minőségű tápot. A második szakaszban viszont a túlzott elzsírosodás elkerülése érdekében nagyobb mértékű fogyasztáskorlátozást kell alkalmazzunk.

Ez gyakorlatban azt jelenti, hogy kisebb energiatartalmú takarmányt etetünk, és amennyibe lehetséges, nagyobb mozgásteret biztosítunk a kocasüldőnek. Ha egy ólban csak egy kocasüldőt tartunk, akkor egyszerűen megoldható a takarmány korlátozása. Viszont ha több koca van egy ólban, akkor vigyázni kell, mert a takarmánykorlátozás az állomány "szétnövéséhez" vezethet.

Ha nagy kifutóval rendelkezünk és az állatok mozgási lehetősége nagy, akkor ritkább az ilyen jellegű probléma.

A kocasüldőkre, ha megoldható, nagyon jó hatással van a legeltetés is. A 25-30 kg-os kocasüldők napi abrakadagja kizárólagos abraketetés esetén - mintegy 1,3-1,5 kg, amit a 60 kg-os testtömeg eléréséig 2 kg/nap adagra kell emelni. A 110-120 kg-os kocasüldőknek naponta mintegy 2,6-2,8  kg abrakot célszerű elfogyasztaniuk. Ezt a mennyiséget a termékenyítés előtt 10-14 nappal 3,4-3,5 kg-ra kell emelni.

(Forrás: Kárpátinfó)

Legjobb premix a kocasüldők számára az ISV kínálatában található (lásd a Sertések takarmányozása rovatot a www.isv.rs honlapon). 

Home Időszerű-aktuelno Kocasüldők minőségi takarmányozása (legjobb premix)

Közösségi oldalak

Kapcsolat

  Mayer Ottmár u. 20.,Szabadka

  Tel/fax: +381 24 410 0027

  e-mail: office@isv.rs

Tanúsítvány

Rólunk

Az ISV egy olyan cég, amely felöleli a korszerű állattenyésztés minden szegmensét. Tisztelt partnereink számára a sikeres és jövedelmező termeléshez nélkülözhetetlen kiváló minőségű takarmányozást, modern technológiát biztosítunk, valamint hasznos tanácsokkal szolgálunk.

Az ISV mottója: INNOVÁCIÓ, SIKER, VÍZIÓ!