A szarvasmarhák brucellózisának kiváltó okai és következményei

A brucellózis rendszerint idülten lefolyó betegség, amely nőivarú állatokban többnyire a vemhesség utolsó harmadában bekövetkező vetélésekben, hímekben pedig here, mellékhere és járulékos nemi mirigyek gyulladásában nyilvánul meg.

A brucellózis kórokozói a brucella genusba sorolt baktériumok.

A kórokozót főleg a tenyészutánpótlást szolgáló állatokkal "hurcolják" be az állományba, de a ragályhordozó szállítóeszközök és az ember fertőzésközvetítő szerepe is jelentős.

 Állományon belül testváladékokkal és főleg a méh- és hüvelyváladékkal, vetéléskor a szétszóródott magzatvízzel, magzatburok darabokkal, nyers tejjel és az ondóval terjed.

Ha addig fertőzéstől mentes állatok fertőződnek brucellákkal, heveny vetélési hullám zajlik le a vemhes állományban. Zárt állományban ezt követően a betegség fokozatosan megnyugszik, ez azonban csak átmeneti állapot, mert a betegség bármikor fellobbanhat.

A szájon át bejutott kórokozó, a legközelebbi nyirokcsomóban telepszik meg, majd a vérárammal elterjedve vérfertőzést okoz. A baktériumok 2-3 hét elteltével megtelepednek a vemhes méhben, magzatban, magzatburokban, tőgyben, az anyai és a magzati placentában. Az anyai és a magzati placenta különösen kedvez a brucellák elszaporodásának.

A fertőzött méhből a brucellák kb. 3 hét alatt kiürülnek, de fertőzőképesek maradnak a tőgyben, nyirokcsomóban, izületekben, ínhüvelyekben, nyálkatömlőkben.

Hím állatok az ondójukkal fertőznek, a herék és mellékherék, valamint a járulékos nemi mirigyek betegednek meg. A fiatal, nem ivarérett egyedek "néma" fertőzést tartanak fenn, amely több hónapig tarthat.

A lappangási idő a fertőződéstől a vetélésig terjedő időszak, így nagyon változatos. Fiatal üszők fertőződésekor akár egy évnél is hosszabb ideig (a vetélésig) terjed, viszont a vemhesen fertőződött tehenekben néhány héten belül jelentkezhet a vetélés. A vetélések a vemhesség 6-8 hónapjában következnek be, amelyhez a magzatburok visszatartása társul.

A tőgy brucellózisa nem jár látható tünetekkel, de a tej fertőzött.

A brucellózistól való mentesség megőrzése érdekében a kórokozó behurcolását meg kell akadályozni. Ha egy állomány fertőződik brucellózissal, zárlati intézkedések mellett fel kell számolni, ma már nem érdemes a több éven (generáción át) át tartó mentesítésbe kezdeni.

A mentesség megtartása érdekében csak hatóságilag mentes állományból szabad állatokat behozni, egyedileg negatív szerológiai vizsgálat és 30 napos karanténozás mellett. Vemhes üszők behozatalakor, azokat csak a normális ellés után, a negatív szerológiai vizsgálat után szabad az új állományban elhelyezni. Fontos a vetélt magzatok intézeti vizsgálata is.

Home HÍREK ARCHÍVUMA Időszerű-aktuelno A szarvasmarhák brucellózisának kiváltó okai és következményei

Közösségi oldalak

Kapcsolat

  Mayer Ottmár u. 20.,Szabadka

  Tel/fax: +381 24 410 0027

  e-mail: office@isv.rs

Tanúsítvány

Rólunk

Az ISV egy olyan cég, amely felöleli a korszerű állattenyésztés minden szegmensét. Tisztelt partnereink számára a sikeres és jövedelmező termeléshez nélkülözhetetlen kiváló minőségű takarmányozást, modern technológiát biztosítunk, valamint hasznos tanácsokkal szolgálunk.

Az ISV mottója: INNOVÁCIÓ, SIKER, VÍZIÓ!