A malacnevelés a sertéstartás talán egyik legmeghatározóbb szakasza. Annak eredményessége nagy mértékben befolyásolja a sertéstartás egészének gazdaságosságát.
A malacok születése után a legfontosabb feladat, hogy amilyen korán csak lehet, tegyük lehetővé a szopást, és a későbbiek során se korlátozzuk annak gyakoriságát.
Az első tejfelvétel különösen fontos, mert a sertés esetében az ellenanyagok nem tudnak átjutni az anyai méhlepényen. Ezeket az anyagokat a föcstejjel kell a malacoknak felvenni.
A föcstej összetétele jelentős mértékben eltér a normál kocatejétől. A föcstej nemcsak abban különbözik, hogy tartalmazza a malacok számára létfontosságú ellenanyagokat (immunanyagokat), hanem abban is, hogy a föcstejben több a vitamin, a vas, a réz, a cink, a kobalt és a jód, mint a normál kocatejben.
A malacok takarmányozása elsősorban a választás idejétől függ. A választás időpontja alapján megkülönböztetjük a hagyományos és a korai választást. Európában általában a 28-30 napos választás terjedt el. A korai választásnak több módja ismeretes.
Gyakorlatilag a malacokat már 7-14 napos, vagy fiatalabb korban is el lehet választani, de tudni kell, hogy ilyen korai választás esetén a takarmánynak nagyon jó minőségűnek, összetételében, táplálóanyag-tartalmában a kocatejhez közelállónak kell lennie.
Pl. Magyarországon elsősorban a malacok 4-5 hetes korban történő választása terjedt el. Ennek elsősorban biológiai okai vannak. Ebben a korban ugyanis már jobb a malacok enzimtermelése és nagyobb a takarmányfelvételük is.
Ezért ennél a választási módnál már nincs szükség az igen drága tejpótló tápszer etetésére. Bár a koca tejtermelése ebben az időben még jelentős, ennek ellenére sem fedezi az alom táplálóanyag-szükségletét.
Ezért kiegészítő takarmányról kell gondoskodni. A kiegészítő takarmánynak könnyen emészthetőnek, nagy fehérjetartalmúnak kell lennie és tartalmaznia kell valamennyi eszenciális aminosavat, valamint ásványi anyagot és vitamint is.
A kiegészítő takarmányba - a tejpótló tápszerhez hasonlóan - íz- és aromaanyagokat, valamint nagyon gyakran valamilyen szerves savat is kevernek.
A malacnevelésben a teljesítmények növelése céljából különböző takarmány-kiegészítőket alkalmaznak. Így a takarmányba keverhetnek hozamfokozás céljára a bélflóra működését befolyásoló mikroorganizmusokat (probiotikumokat), prebiotikumokat, szerves savakat és enzimeket is.
A termelők figyelmébe ajánljuk az ISV kínálatában szereplő Prestarter-t, Starter-t, Grover-t és számos egyéb terméket.
Ismerkedjen meg valamennyi premix adottságaival honlapunk (www.isv.rs) Sertések takarmányozása c. rovata által.