Vemhes kocák minőségi takarmányozásának alapszabályai

A takarmányozás fő célja a vemhesség alatt a vehemépítés táplálóanyag-szükségletének biztosítása.

A vemhesség alatti takarmányozás gyakorlati szempontból három fő szakaszra osztható, a vemhesség 90. napja előtti és utáni, valamint az ellést közvetlenül megelőző időszakra.

A vemhesség első 90 napja során alkalmazott takarmányozás még további két szakaszra osztható (a vemhesítést követő első két-három hetes és a fennmaradó időszakra).

A vemhesítést követő első időszak során alkalmazandó takarmányozással kapcsolatban megoszlanak a vélemények. Egyesek szerint ebben az időszakban a mennyiségében, de nem minőségében visszafogott takarmányozás a kedvező, míg mások szerint a mennyiség már ebben a szakaszban is jelentősen növelhető.

A gyakorlat szempontjából mindkét álláspont elfogadható, mivel a visszafogott takarmányozás a túlkondícióban lévő kocák, illetve a kocasüldők esetében lehet kedvező hatású, míg többször ellett, illetve nagy almokat nevelő, emiatt a laktáció során jelentős mértékben lezsarolt kocáknál a bőséges takarmányozás lehet indokolt a vemhesség fennmaradása, valamint az embriók fejlődése szempontjából.

A vemhesség második szakaszában (a 90. nap után) a magzatok fejlődése felgyorsul, ami egyúttal növekvő táplálóanyag igénnyel is jár, így a kocák takarmányának táplálóanyag-tartalmát is változtatni szükséges .

Gyakorlati tapasztalatok szerint ebben az időszakban a napi takarmányadag mennyisége is növelhető, de nem több mint 10-15%-kal.

Azokon a telepeken, ahol erre lehetőség van, különösen a nyári időszakokban, a hőstressz által előidézett takarmányfelvétel csökkenése miatt javasolható a nedves, vagy akár folyékony etetés alkalmazása.

A visszafogott takarmányozás ugyanakkor, különösen a vemhesség második szakaszában kifejezetten kedvezőtlen, mivel ennek hatására a koca saját tartalékait éli fel, ami az ellést követően a laktáció során okozhat tejtermelési problémákat, veszélyeztetve ezzel a malacnevelés hatékonyságát.

(Tekintse meg a Sertések takarmányozása c. rovatot a www.isv.rs honlapon)